+420 608 025 102

Vířivé bazény a zdraví

Vířivé vany a zdraví aneb odpočinek je velmi dobrým lékařem

Relaxace ve vířivce rozhodně není univerzálním lékařem, ale zkusme se zamyslet tímto směrem. Co kdybyste se několikrát týdně po návratu z práce ponořili do teplé, probublané vody vířivky, uvolnili se, potichu relaxovali a zapomněli na všechny strasti? Nebyl by život pohodovější? A co teprve, kdybyste si do té prohřáté vířivky pozvali manželku, přítelkyni či dívku, otevřeli láhev červeného vína nebo šampaňského .. . Nemyslíte že by to prospělo vašemu duševnímu a tedy i tělesnému zdraví? Napuštěná a prohřátá vířivka se svými prokrvujícími bublinkami, masážními proudy a nadnášejícím efektem vody, má rozhodně potenciál pomoci vám udržet si formu na dlouhá léta dopředu.

Populační nemoci, a jak vířivky prospívají

Pravidelná relaxace v teplé vodě pomáhá předcházet, či alespoň redukovat účinky hned několika populačních nemocí, s jejichž názvy jste se již určitě potkali.

Stres a jeho vlivy na zdraví

Stres je ve svém základu reakcí na potenciálně nebezpečnou situaci. Tělo stresovaného vyplavuje do krve adrenalin a zvýší hladinu krevního cukru, který nabíjí svaly v přípravě na boj nebo útěk. V dnešní uspěchané době se mnoho z nás nevyhne vysoké míře stresu. Při dlouhodobém působení stresu se pak kumulují problémy jako jsou nespavost, bolesti hlavy, zatuhlá záda, vysoký krevní tlak a podrážděnost. Až nakonec po mnohaletém působení stresu přichází na řadu obezita, srdeční problémy, cukrovka a vysoký krevní tlak.

Jak Vám může vířivka od stresu pomoci?

Hlavní efekt vířivky je psychologický, protože je velmi těžké sedět ve vířivce a stresovat se z práce. Ve chvíli, kdy se ponoříte do horké vířivé lázně se začíná adrenalin postupně vyplavovat z krve a tlak se postupně snižuje. Stres se na těle projevuje napětím svalů a smyslů. Pobyt ve vířivce je v zásadě ideální protiklad, protože jak cítíte lehké bublinky putovat od trysek vířivky po vaší kůži, celé tělo má tendenci nechat se ukolébat ke spánku. Smysly se uvolňují a stres se odplavuje z těla ven. Další cestou, jak vířivka Softub pomáhá relaxaci a odplavení stresu, jsou pak masážní trysky, které si můžete nasměrovat na kříž či na jinou bolavou část páteře a ony ji budou masírovat a tím uvolňovat.

Bolesti v zádech a jak vířivky pomáhají tomuto neduhu?

Bolesti v zádech mohou být způsobeny například zatuhnutím nějakého svalu ve stažené poloze, nebo nedostatečným prokrvením dané oblasti, případně i nedostatkem tekutin. Relaxace ve vířivé vaně rozhodně pomáhá ve všech těchto problémech. Již zmiňované nastavitelné trysky vířivé vany mohou směřovat právě na takový zatuhnutý sval. Pomocí jednoduše nastavitelného masážního tlaku a mokrého tepla se celé místo prokrví a uvolní. Uvolnění pomáhá potlačit bolest a ztuhlost. Ponořením se do teplé vody ve vířivce si pak zlepšujete krevní oběh, protože tělo ve vodě ztrácí 90 procent své váhy, krev tedy proudí nezatížena gravitací.

Jak pobyt ve vířivce pomůže diabetikům?

Pokud bychom se bavili o diabetes druhého řádu, tak zde je obvykle dopoučováno pečlivé sledování tělesné hmotnosti a aerobní cvičení či lehké posilování. Podle nedávné studie britských výzkumníků se ukázalo, že dojde-li u pacienta s diagnózou Diabetes ke dlouhodobému snížení tlaku, významně se tím snižuje riziko kardiovaskulárních neboli srdečních onemocnění. Čím tedy přesně pomáhají vířivky? Poskytují hydroterapii, tedy léčení pomocí vody, kdy krev v cévách přestává brzdit gravitace, takže v teplé vodě vířivky automaticky klesáte na nižší krevní tlak, protože krev již nepotřebuje překonávat gravitaci aby se dostala zpět k srdci. Trpíte-li tedy diabetem druhé kategorie, pravidelná koupel v horké vířivé vaně vám může pomoci.

Čím vířivka pomáhá proti artróze?

Artróza je onemocnění kloubů, kdy je kloub již příliš unavován každodenní námahou. Ochabují mu chrupavky a kosti se začnou dřít o sebe. To samozřejmě způsobuje bolest, která pak v pokročilejším stádiu může přicházet i v noci a později i kontinuálně. Dlouhodobé pozorování lidí s artrózou ukázalo, že cvičení pro zpevnění svalů okolo kloubů bývá účinnější léčbou, než prášky. A zde je opět výhoda vířivek Softub, protože jste schopni se ve vířivce natáhnout, a pokud vás bolí například koleno nebo loket, jste schopni si kloub v teplé vodě, která vás ve vířivce nadnáší, důkladně protáhnout. Poté je ideální koleno či loket procvičit, například dvacetkrát předkopnout nebo předpažit. Je to dobrá cesta k posílení a vzpružení artritických kloubů.

Jak důležité je pro Vás zdraví? Investice do pravidelného odpočinku je investice do Vašeho zdraví!